Zapraszamy także do odwiedzania naszej siłowni oraz sklepu i wsparcia naszych dietetyków:
StarFitness Klimeckiego 34 30-705 Kraków tel 515236787

Dieta 1000 kcal wady i zalety, efekty, jadłospis

Dieta 1000 kcal wady i zalety, efekty, jadłospis

Każda z nas wie, jak ciężki potrafi być proces odchudzania. Chodzi przecież o utratę wagi, stan, w którym organizm dostaje mniej kalorii niż je spala; a to wiąże się z wyrzeczeniami. Ale przecież najważniejszą motywacją powinno być dla Ciebie to, że już za parę tygodni zobaczysz w lustrze odmienioną siebie i pomyślisz: było warto!

Co to jest dieta 1000 kcal?

Dieta 1000 kcal to dieta, w której powinnaś dostarczać organizmowi pożywienia nie przekraczając 1000 kcal. Z samego założenia więc, by zapewnić sobie niezbędną do działania energię, organizm będzie ”zmuszony”spalić własną tkankę tłuszczową. Ze względu na niską kaloryczność posiłków, powinny być one urozmaicone; wszystko zamyka się bowiem w 4-5 małych posiłkach dziennie. Przy korzystaniu z takiej diety, powinnaś pamiętać, o dużej ilości błonnika pokarmowego a także o piciu wody- 2 litry dziennie to niezbędne minimum!

Oczywiście, że przy tej diecie możesz układać swój własny jadłospis. Powinnaś pamiętać, że proporcje składników odżywczych nie powinny przekraczać tych, zaleconych w piramidzie żywienia.

Przeczytaj także: Chińskie tabletki na odchudzanie

Dieta 1000 kcal-jadłospis

Zalecane spożycie 1000 kcal dziennie powinno być rozłożone między 4-5 posiłki.

  1. Śniadanie- 250 kcal
  2. II śniadanie-100 kcal
  3. Obiad: 350 kcal
  4. Podwieczorek: 100 kcal
  5. Kolacja:200 kcal

Jakich efektów można spodziewać się po tej diecie?

Wszystko zależy od tego, jak jej przestrzegasz. Jeśli przestrzegasz ją restrykcyjnie, już w ciągu tygodnia powinnaś zobaczyć na swojej wadze ok. 1-3 kg mniej. Jeśli Twoje zapotrzebowanie energetyczne to 2000 kcal ( a pewnie tak jest), stosując dietę, Twój deficyt to 1000 kcal. Zgodnie z założeniem Twój organizm radzi sobie z deficytem w sposób następujący:energia jest czerpana z kwasów tłuszczowych, a te z kolei powstają z rozpadu tkanki tłuszczowej. Wszystko pięknie.

Zalety

Szybki i łatwo zauważalny spadek masy ciała to jedna z najważniejszych zalet stosowania tej diety odchudzającej. Dlatego dieta 1000 kcal jako dieta odchudzająca jest bardzo dobrą dietą. Niestety, jest to efekt krótkotrwały.

Wady

Dieta 1000 kcal ma swoje wady. Jak każda. Do wad stosowania diety 1000 kcal można zaliczyć:

  • spada poziom insuliny i leptyny– leptyna, jest to hormon odpowiadający za uczucie sytości. Spada zarówno przy niskiej podaży energii i w wyniku utraty komórek tłuszczowych. Spadek tego hormonu powoduje ciągłe uczucie głodu przez co trudniej utrzymać dietę;
  • wzrasta poziom greliny-grelina jest hormonem przeciwstawnym  do leptyny i jej wysoki poziom powoduje, że odczuwamy głód;
  • spowalniamy przemianę materii organizm wie, że od tej pory będzie dostawać mniej energii, więc automatycznie przestawia się na tryb ”energooszczędny”- w efekcie mniej energii będzie się starał spożytkować na funkcje życiowe a Ty mimo że efekty będą zadowalające na początku, to później szybko zauważysz, że waga stoi w miejscu;
  • tracisz własne mięśnie- z czasem tracisz nie tylko tkankę tłuszczową ale i własne mięśnie.

Każda dieta odchudzająca opiera się na założeniu, że ograniczysz spożywaną w pokarmach energię, jednak dieta 1000 kcal może okazać się dla niektórych zbyt drastyczną w skutkach dietą. Każdy człowiek jest inny tj. ma inną przemianę materii, inaczej na wszystko reaguje. Dla innych dieta 1000 kcal może w krótkim czasie dać pożądane efekty nawet 10kg w miesiąc, dla innej taka dieta może skończyć się niedoborami witamin o raz różnych pierwiastków.

Najlepszym przykładem nieskuteczności diety jest fakt, że niewielu ludziom udaje się utrzymać nową masę ciała. Szybko dotyka ich tzw. efekt jo-jo, zwłaszcza, tak drastyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *